Kır Zincirlerini

En Güzel Tatil Yerleri-Ucuza Gezilebilecek 10 Tatil Yeri

En Güzel Tatil Yerleri
Ucuza Gezilebilecek 10 Tatil Yeri


Türkiye birçok doğal güzelliği ile en önemli tatil yerlerine sahip ülkelerden biri. Artan hayat pahalılığı yurt içinde bile tatil planları yapmayı günden güne zorlaştırmakta. Pahalı tatil seçeneklerinden ziyade daha uygun fiyatlara tatil yapmak mümkün. Yurtiçi turizmi tercih edilirken bütçeye uygun oteller, restoranlar seçmek, yaşanılan şehre yakınlığına göre tatile gidilecek bütçeyi ayarlamakta önemli. Türkiye' de ucuza tatil yapılabilecek bir çok mekan bulunmakta. Bütçeye uygun alternatiflerin fazla olduğu tatil bölgeleri sıralandığında;

1. Kapadokya/Nevşehir

Nevşehir ilinde yer alan Kapadokya bölgesi yerli ve yabancı turistin en fazla tercih ettiği ve dünyada ün yapmış muazzam bir tatil yeri. Avanos, Göreme, Ürgüp, Uçhisar, Çavusin, Ihlara gibi tatil beldelerine sahiptir. Mağara otel ve villaları, taştan pansiyonları, doğal butik otelleri ve dahası Kapadokya' ya yakışır güzellikte taş konseptle dekore edilen konaklama imkanı büyüleyici atmosferin daima içindeymişsiniz hissine kapılmanıza sebep oluyor. Görsel zevkin hiç bozulmadığı yolları, evleri, otelleri, restoranları, çarşısı saymakla bitmeyen yapılacak aktivite listesi ve daha fazlası için Kapadokya' ya gidilmesi gerek. Yer altı şehirlerini görmek, peri bacalarının her daim manzarasına eşlik etmek, Avanos' ta çanak çömlek yapmak, Ihlara vadisine gitmek, Güvercinlik vadisinde yürüyüş keyfi yapmak, gündoğumunda balonları izlemek ya da balona binmek, küçük çiftliklerde keyifle ata binmek ve ders almak, kaya restoranlarında akşam yemeği yemek, ATV safari yapmak ve daha fazlası için çocuklu, çocuksuz her aileye uygun tatil imkanı sağlayan bir bölge.


 

2. Amasra/Bartın

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın ilinin Amasra ilçesi doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bir tatil yeri. Tarihin ve doğallığın bir arada olduğu şirin ve küçük bir tatil yeridir Amasra. Deniz, kum, güneş, tarih hepsi bir arada. Ekonomik bir pansiyon ve düşük fiyatlı menü seçeneği olan bir balık restoranı tercih edilerek küçük ve güzel bir tatil yapmak mümkün. İstanbul ve Ankara' ya yakın mesafede oluşu ziyaret imkanını arttırmaktadır.

 

3. Safranbolu/Karabük

Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Safranbolu herkesin tatil listesinde yer alması gereken bir yer. Osmanlı döneminde inşa edilmiş meşhur Safranbolu evleri, ziyarete açık olan konakları, pansiyona çevrilmiş konakları, arnavut kaldırımları, temiz havası, dar yokuşları, lezzetli mi lezzetli meşhur lokumu, kahvaltı mekanları, müzeleri, dekoratif ev aksesuarları satın alabileceğiniz küçük çarşısı Safranbolu' yu ziyaret etmeniz gerektiğini gösteriyor.

 

4. Eskişehir

Eskişehir son yıllarda oldukça ziyaretçi alan popüler adreslerden biri haline geldi. Odun pazarı restorasyonu, müzeleri, peyzaj çalışmaları ve heykelleri, Sakarya Irmağı' nın en uzun kolu olan Porsuk çayı, Sazova Parkı, Masal Şatosu, üniversite şehri olması sebebiyle hareketli akşam saatleri Eskişehir' i tatil listesine eklemek için yeterli.


 

5. Foça/İzmir

Ege bölgesi kıyı şeridinin ve ikliminin vermiş olduğu avantaj ile önemli tatil bölgelerinden biri. Özellikle de İzmir' in ilçesi olan Foça tatil yeri olarak çok fazla tanınmıyor. Alaçatı, Çeşme gibi en ünlü tatil bölgelerine yakın olmasına rağmen çok bilinmediği için tatil rotasına eklenmiyor. Oysa ki sakinliğini koruyan sahili özelliklede yerli turiste bir hayli hoşgörülü. Taş evleri, çay bahçeleri, küçük çarşısı, fog sesleri, deniz kıyısında restoranda akşam yemeği paha biçilemez bir tatilin habercisi.


 

6. Assos/Çanakkale

Rotasında tarih, boğaz, deniz, kum, güneş hepsi bir arada, doğal güzellikler bakımından büyük ilgi görüyor. Köyleri, mimarisi, sahil şeridi ile tatil ihtiyacını karşılayan güzel bir ada. Son dönemde popüler olmaya başlaması ile yerli turistlerin tercihleri arasında yerini almaya başladı. Uygun fiyatlı pansiyonların, butik otele çevrilen taş evlerin konaklama için imkan sağladığı bu ada tatil rotasına eklenmesi gereken güzel bir yer. Tatil yerinin uygun olmasının yanında huzurlu ve keyifli geçecek.


 

7. Didim/Aydın

En meşhur plajları Altınkum ve Akbük plajlarıdır. Bunun yanında işletme olmayan ya da sadece küçük işletmelerin yer aldığı ve küçük iskelelerin olduğu ailece gidilebilecek sakin koyları Didim' in tercih edilme sebebini daha da arttırıyor. Tatil yerinde başlıca yapılan aktivitelerden başka deniz, kum, güneşten arda kalan zamanda ise şehre biraz zaman ayırıp antik kentler gezilebilir.


 

8. Avşa/Balıkesir

İstanbul ve Bursa gibi nüfus yoğunluğu fazla olan bir çok ile yakın olduğu için Avşa sık sık tercih edilmektedir. Güneydeki tatil beldelerinden çok daha uyguna tatil yapılacak bir yer. Bütçeye uygun butik oteller, pansiyonlar bulmak mümkün fakat uğrak tatil bölgelerinden olduğu için biraz kalabalık olabiliyor. Yazın yoğun bir bölge ve bu sebeple erken rezervasyon yatırmak oldukça önemli.


 

9. Olimpos/Antalya

Antalya yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği popüler bir tatil şehri. Her bütçeye hitap eden o kadar çok otel, pansiyon, villa, apart ve daha fazlası var ki tatil yeri arayışında oldukça kafa karıştırıyor. Uygun fiyatlı bir tatil fakat sadelik ve huzur dolsun diye düşünülüyorsa kesinlikle Olimpos tercih edilmelidir. Olimpos pansiyonları ve denize yakın aparatlardan rezervasyon yaptırarak sadeliğini koruyan sıcak sahil bölgesinde uygun fiyata tatil yapmak mümkün. Antalya şehir merkezine 85 km uzaklıkta olan Olimpos tatil rotası olarak planlama yapmak istendiğinde oldukça zengin bir yer.


 

10. Akçakoca/Düzce

Karadeniz bölgesinde gidilebilecek bir diğer tatil yeri ise Düzce ili kıyısında bulunan Akçakoca' dır. Fındık bahçeleriyle adından fazlaca söz ettiren Adapazarı aslında şelaleleri, vadileri ve deniz kıyısında yer alan küçük butik otelleri, apart otelleri, uzun kumsalı ile güzel bir tatil geçirmek mümkün. Sığ denizinde ince kumlu temiz bir plajda yüzmek ise oldukça keyif verici. Kendi sahili bulunan apart oteller tercih edilerek uygun fiyatlı ve kolay bir tatil yapılabilir.

Gezi rehberi, gezilecek yerler, en güzel tatil yerleri, ucuz gezilebilecek 10 tatil yeri
317 Okunma
0 Yorum
Son

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Henüz yorum yok
Gezmeliyim.com
Kır zincilerini, hayat kısa gezemiyorsan ya da gezmeden önce mutlaka gezmeliyim.com ile gezi hikayeleri, gezilecek yerleri ve gitmek istediğin yer hakkında bilgi sahibi ol.

Kategoriler