Kır Zincirlerini

Yaz Tatilinde İzmir'de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Yaz Tatilinde İzmir'de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Yaz Tatilinde İzmir'de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler


Ege bölgesinin en gözde şehirlerinden biri olan İzmir, gerek ev sahipliği yaptığı antik uygarlıklar gerekse göz kamaştıran masmavi denizleri ile milyonlarca insana ev sahipliği yapıyor. Tarihi ev ve sokakları ile tarihin tozlu sayfaları arasında dolaşırken aynı zamanda geleneksel yiyecekleriyle damağınızda tat bırakacak İzmir, mutlaka görülmesi gereken yerleri ile Ege bölgesinin en gözde şehirlerinden biri konumunda.

İzmir gerek tarihi gerekse geleneksel yiyecekleriyle kolay kolay bitirilemeyecek bir şehir. Bu yazımızda İzmir’de yaz tatilinde mutlaka görülmesi gereken yerleri sizin için derledik.

1. Kordon 

1. Kordon

İzmir’de en çok bilinen caddelerinden birisi olan kordon, turistlerin ve gezicilerin en çok tercih ettiği yerler arasında.  Ucu bucağı gözükmeyen masmavi denizi, gökyüzünde uçuşan martıları ve vapur sesleriyle günün her saati hareketleri olan Kordon, tarihi mekânları ve saat kulesiyle İzmir’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.


2. Şirince 

2. Şirince

Türkiye’nin en popüler köylerinden birisi olan Şirince köyü, 2012 yılında Maya kehanetlerine göre kıyametten kurtulan tek yer olarak hayli sayıda insanın bölgeye gelmesiyle oldukça büyük bir üne kavuştu. Şirince köyü, gerek yemyeşil doğası gerekse tarihi evleriyle hem yerleri hem de yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğraması nedeniyle İzmir’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. 

3. Selçuk 

3. Selçuk

İzmir’de en çok tanınan ve eski medeniyetlere ev sahipliği yapan Selçuk, gerek Efes antik kenti gerekse Meryem Ana Evi gibi tarihi yerleriyle bu yaz mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi konumunda. Dünya’nın en büyük açık hava müzelerinden birisi olarak bilinen Selçuk, gerek tarihi çağlara uzanan tarihi gerekse Osmanlı Devleti’nden gelen ihtişamıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından birisidir.

4. Tarihi Asansör 

4. Tarihi Asansör

İzmir’in tarihi ve rengarenk sokaklarında dolaşırken bir asansöre binerek masmavi denizin ayaklarınıza serilmesini ister misiniz? O zaman bu yaz Tarihi Asansör’ü mutlaka görmelisiniz. Tarihi Asansör, İzmir’in simgesel yapılarından birisi haline gelmiş olup 1907 yılında bir iş adamı tarafından yapılmıştır. Tarihi Asansör’ün en üst katında bulunan kafeteryalar ve klasik mimarisiyle öne çıkan yapılar sizleri içine çekerek her köşesinde fotoğraf çekmenize neden olurken masmavi denizin eteklerinde çayınızı yudumlayarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

5. Saat Kulesi 

5. Saat Kulesi

İzmir’in simgesel yapılarından birisi olan ve Osmanlı padişahı II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak amacıyla inşa edilmiş olan Saat Kulesi, Konak’ta bulunan yerli ve yabancı turistlerin en uğrak yerlerinden birisi konumundadır.                              

 6. Kalem Adası 

6. Kalem Adası

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen egenin incisi ve gizli cennetlerinden birisi olan Kalem Adası, bembeyaz kumlu sahili, masmavi denizi, zengin bitki örtüsüyle kesinlikle görülmeye değer yerlerden birisi. Tekne gezileri ile yeni yeni yerler keşfedeceğiniz ve bir volkanik ada olan Kalem Adası,  ada sahili boyunca sıralanan botanik bahçeleri ile de bu yaz mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi konumunda. 

 7. Konak 

7. Konak

İzmir’in en hareketli yerlerinden birisi olan Konak, gerek Saat Kulesi, İlk Kurşun Anıtı, Konak Yalı Camii gerekse kordon sahili gibi önemli yerleriyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından birisidir. Günün her saati aktif olan ve İzmir’in en önemli buluşma noktalarından biri olan Konak Meydanı; Ege Deniz’i manzaralı yolları, kafeleri, mağaza ve restoranlarıyla bu yaz mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.

8. Hasanağa Bahçesi 

8. Hasanağa Bahçesi

İzmir’in en kalabalık ilçesi olan Buca’da yer alan Hasanağa Bahçesi, oldukça büyük yeşillik alanıyla ve parklarıyla en popüler parklardan biri. İçerisinde bulunan koşu alanları, bisiklet yolları ve yeşillik alanlarıyla arkadaşlarınızla kaliteli vakit geçirerek koyu muhabbetlere dalabilir; eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Hasanağa Bahçesi bu yaz tatilinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.

 

489 Okunma
0 Yorum
Son

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Henüz yorum yok
Gezmeliyim.com
Kır zincilerini, hayat kısa gezemiyorsan ya da gezmeden önce mutlaka gezmeliyim.com ile gezi hikayeleri, gezilecek yerleri ve gitmek istediğin yer hakkında bilgi sahibi ol.

Kategoriler