Kır Zincirlerini

Lucid Rüya Tam Olarak Nedir?

Lucid Rüya Tam Olarak Nedir?


Lucid rüya gençlerin en çok merak ettiği ve üzerine çok fazla araştırma yaptığı konulardan birisidir. Lucid rüya kişinin gördüğü rüyanın bilincinde olması ve kendini rüyada kontrol edebilmesidir. Kişi rüya içerisinde bilinçli olarak hareket eder. Bu olayın bir diğer ismi de rüya kontrolüdür, İngilizcede lucid dream denilmektedir. Binlerce araştırmacı bu olayın üzerinde durmuş, yazılar yazmış ve meraklılara birtakım yollar göstermiştir. Lucid rüyayı ilk tanımlayan, fark eden insan olarak Frederick Van Eden tarihe geçmiştir. Ölen bir arkadaşını rüyasında gören Frederick Van Eden onunla kısa bir sohbet ettikten sonra ilk kez bilinçli rüya içerisinde olduğunu fark etmiştir.

Lucid rüyayı gören kişileri bazı topluluklar seçilmiş insan olarak tanımlar. Nedeni ise bazı insanlar yaşamı süresinde devamlı kendilerini bu olayın içerisinde bulurlar. Bazıları da vardır ki hayatında bir kere bile lucid rüya görememiştir.

 

Lucid Rüyada Neler Yapılabilir?

Lucid rüyada önceden de söylenildiği gibi kişi kendindedir ve normal yaşantısında nasılsa rüya içerisinde de öyledir. Fakat bazı durumlarda bu değişiklik gösterebilir. Kişi aslında bir rüyada olduğunu bildiği için korkusu yok denecek kadar azdır. Bu nedenle hayal gücünün ötesinde, hayatta yapılması imkânsız maceralar yaşanabilmektedir. Rüya sahibi uçabilir, mantığına sığmayacak şeylerle karşılaşabilir, onları görebilir. Bu durumda normal olan korkmamaktır ancak kişinin ilk deneyimi ise mutlaka korkacaktır. Acemi ve usta sıfatları bu olayda da mevcuttur. Zaman içerisinde deneyim kazandıkça insan sınırları aşmaya başlar. Hemen olacak, hızla aşılacak bir durum maalesef ki değildir.

Lucid rüya genellikle uykunun ilk zamanlarında, uyku ile uyanıklık arasında gerçekleşir. Lucid rüya sahipleri kendilerinin ağır uykudayken lucid rüyaya giriş yapamadıklarını söylemişlerdir. Uyku ile uyanıklık arasındaki uykuya rem uykusu denilmektedir. Sokak ağzı ile de şekerleme adı verilebilir. Genellikle lucid rüya sahipleri alışkanlık kazandıkları vakit istedikleri zaman rüyalarına geçiş yapabilirler. Geçiş için tabii ki birtakım kurallar mevcuttur ve bu kurallar olmazsa olayın içerisine girmek imkânsız değil ama zordur.


 

Lucid Rüyaya Nasıl Girilir?

Lucid rüyaya girmek için kişiye yardımcı olacak bazı anahtarlar vardır. Kişinin uykuya dalacağı odayı havalandırması gereklidir. Burada ki maksat odanın temiz hava alması ve kişinin kendini rahat, ferah bir ortamda hissetmesidir. Ortam havasından sonra yatağa geçilir. Yatağın rahat olması, kişinin en rahat pozisyonda uykuya girmesi lazımdır. Odanın sıcaklığı ise ortalama olması lucid rüyaya giriş ihtimalini yüksek oranda arttıracaktır. İlk günlerde yatağın yanına not alınabilecek bir defter ve kalem konulması önerilmektedir. Bu deftere görülen rüyaların hatırlanan kısımları olduğu gibi yazılır. Tam emin olunmayan bölümler ise kesinlikle deftere yazılmaz. Bu şekilde rüya bilinci yavaş yavaş kazanılmış olur. Eğer kişi o rüyayı veya benzeri başka bir rüyayı gördüğü zaman direkt olarak zihninde bunu bir kez daha yaşadığını düşünür. Kişi eğer yeterlilik kazanmışsa o an rüyada olduğunu anlayacaktır.

Kişi renklerin arasından bir tanesini kendine benimsetir. Örnek verilecek olursa kişi kendine kırmızı rengi seçer ve rüyada kırmızı gördüğü zaman rüyada mıyım diye kendine sormaktadır. Bu uygulama için günlük hayatta her kırmızı renk gördüğünde kendine bu soruyu sorar. Kişi rüyada kırmızı gördüğü zaman ise çevreye göz atar. Çevresinden, olayların işleyişinden rüyada olup olmadığını anlaması zor olmaz. Renk eğer rüya isteklisine renk konusu ağır ve zor geliyorsa kendine bir eşyada seçebilir. Fakat bu süreçte eşya belirlemek kişinin lucid rüya yolunda gidişatını uzatabilir.

Lucid rüya görmek isteyen kişi yatmadan önce mutlaka kendine kendini şartlandırmalıdır. Kendisinin lucid rüya göreceğine emin olmalı ve kararlılık içinde yatmalıdır. Yatarken sevdiği bir kişiyi veya ortamı düşünebilir. Böylelikle eğer lucid rüya gerçek olursa kişi kendini düşündüğü şeyle karşı karşı kaldığını görecektir. Görmek istediği şeyleri hatırlatan bir müzik açılması uygundur ancak müziği kulaklıkla dinlemek şart. Aksi takdirde zihin içe değil dışa dönük olduğundan işleri zorlayacaktır. Müziği dinlerken yine önceden de olduğu gibi kişi mutlaka müziği neden dinlediğini kendine söylemeli, içine sindirmelidir.

Kişi eğer rüyaya giriş yaptığısa veya rüya esnasında uyandığısa hemen tekrar uyumaya çalışmalıdır. Kişi kendini artık rüyaya ait hissedecek, rüyanın sahibi olduğuna kanaat getirecektir. Uykudan uyanmak kişinin istikrarını kırabilir ancak bütün lucid rüya sahiplerinin başına gelen bir olaydır. Farkında olduğunuz bir rüyadan istemli olarak çıkmak bile lucid rüyanın bir parçası ve ilk adımı olduğunu unutmayın. Devamlı lucid rüya görmeye çalışmak sizi mutlaka başarıya ulaştıracaktır.


 

Lucid Rüya Görmek Zararlı mıdır?

Lucid rüya ne kadar ilgi çekici olsa da maalesef ki zamanla zararlı olabilir. Devamlı lucid rüya görmek veya istemek insana sıkıntılar çıkarabilmektedir. En başta kişinin uyku düzeni mutlaka bozulacaktır. Kişi sürekli olarak lucid rüya ister fakat rahat uyku istemez. Gün boyu zaten yorgun düşen beden ve zihin ihtiyacı olduğu uykuyu bir türlü alamaz. Gün geçtikçe işlerini aksatır ve kendini dünyadan, insanlardan ve arkadaşlarından soyutlar. Zincirleme olarak gelişen bu olaylar ile rüya sahibi gerçeklik kavramını yitirebilir. Ağır psikolojik sorunlar baş göstermeye başlar.

Bu nedenle kişi kendini lucid rüyaya fazla kaptırmaması gereklidir. Her gün lucid rüya görmek yerine kendine belirli periyotlar halinde plan yapabilir. Bu şekilde oturtulan düzen ile hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Plan yapılmadığı takdirde zaten zamanla lucid rüya zevk vermemeye başlayacaktır. Haftada bir veya iki rüyadan fazlası zarar vermeye başlar. Kişi zaten rüya kontrolüne sahip olduğundan dolayı istemsiz olarak lucid rüya geçişine izin vermeyecektir. Bu olayın içine girildiğinde ise kişi kendini övmemeli, hayatına normal olarak devam etmelidir.

 

Lucid Rüya Tam Olarak Nedir?, Lucid Rüyada Neler Yapılabilir?, Lucid Rüyaya Nasıl Girilir?, Lucid Rüya Görmek Zararlı mıdır?
913 Okunma
0 Yorum
Son

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız
Henüz yorum yok
Gezmeliyim.com
Kır zincilerini, hayat kısa gezemiyorsan ya da gezmeden önce mutlaka gezmeliyim.com ile gezi hikayeleri, gezilecek yerleri ve gitmek istediğin yer hakkında bilgi sahibi ol.

Kategoriler